Videoukážka z hodiny Vlastivedy 4. ročník ZŠ

Posted: 17. apríla 2008 in Videoučebnica IKT v praxi ucitela

Vo mojom blogu nebudem prezentovať len svoju prácu a spôsob zapájania IKT do vyučovacieho procesu. Na našej škole nie som jediný, ktorý takto vyučuje. Mám veľa šikovných kolegov. S kamerou som sa vybral na hospitáciu ku mojej šéfovej, zástupkyni
Mgr. Eve Ragalovej. Konkrétne sme natočili video z hodiny Vlastivedy. Ponúkam ďalší pohľad a spôsob, ako efektívne využiť IKT. V čom je toto video výnimočné?  Naša škola má dve budovy, no a v tej druhej máme PC učebňu vybavenú velmi poskromne, je to tzv. starobinec 🙂 Čo dosluhuje v hlavnej PC učebni to tam ide. A práve toto video ukazuje, že i vo veľmi skromných podmienkach sa dajú robiť veľké veci.

TÉMA – OPAKOVANIE STREDNÉHO SLOVENSKA

Mgr. Ragalová Eva, ZŠ Rudolfa Dilonga Trstená

Pomôcky: veľká mapa, malé mapky, kartičky s úlohami, PC – výukové CD „Zábavne a záhadne o Slovensku“ a „Šikovný Jano na cestách“, internet – vyhľadávač

FORMA: frontálne opakovanie, práca v skupinách, práca vo dvojiciach

Organizácia vyučovania :

 1. Príchod do triedy, zapnutie PC
 2. Oboznámenie CIEĽA HODINY “OPAKOVANIE stredného Slovenska“
 3. ( 10 min. ) Frontálne opakovanie – žiaci hovoria svoje vedomosti ( zistím, kto má čo najviac utvrdené a zapamätané) – žiaci používajú malé mapky na prípravu, veľkú mapu.
 4. ( 10 – 15 min. ) Opakovanie: Pomocou CD nosiča „Zábavne a záhadne o Slovensku“– cieľom je zopakovať pohoria a kotliny, prípadne mestá : každý žiak si pripraví jeden vstup cez notebook, vyhľadá a predstaví spolužiakom.

( možnosť videa – napr. bane v Štiavnických horách )- žiaci sa pripravujú v skupinách, možnosť doplniť rozširujúce učivo, odprezentuje za skupinu jeden

 1. Hlavná časť ( 20 min ): Opakovanie formou zadaných úloh pomocou CD nosiča „Šikovný Janko“-( príprava na písomnú prácu zo stredného Slovenska – dvojice dostanú úlohy na kartičke, ich úlohou je vyhľadať info na CD o danom hrade, vodnej nádrži, národnom parku alebo jaskyni – predstaviť ostatným spolužiakom cez notebook, ukázať na mape a povedať nejakú novú informáciu- ( jeden žiak pracuje za notebookom, druhý je pri mape, informujú obidvaja )

časť 5. možno obmieňať s časťou 6.

 1. Vyhľadávanie informácií prostredníctvom internetu. Žiaci dostanú úlohu vyhľadať obrázok daného hradu, jaskyne, mesta, vodnej nádrže a info uložiť do vytvoreného vlastného priečinka. Informovať nemusia, vyučujúci si odkontroluje správnosť postupu práce.
 1. V závere hodiny po splnení všetkých úloh im bude odmenou hra pexeso, alebo Záhadná výprava na CD „Jano“ ( znova možnosť utvrdiť jaskyne alebo hrady na Slovensku, putujú po Slov., odpovedajú na otázky o Slov.- učia sa nové informácie…)
 1. Zadanie D.Ú. : Vyhľadať na internete zaujímavosť zo str. Slovenska ( obrázok, 2- 3 vety textu k obrázku, priniesť na CD, v kľúči….)

Celé opakovanie nadväzuje na prácu na hodinách, kedy im boli jednotlivé informácie podávané postupne pri vysvetľovaní jednotlivých oblastí stredného Slovenska. Nasledujúcu hodinu žiaci píšu písomnú prácu zo stredného Slovenska.

 
 
Reklamy
Komentáre
 1. Martina píše:

  Páči sa mi takéto vyučovanie i to, že si žiaci vzájomne môžu pomáhať a spoločne sa aj učia. A tá echnika sa mi nezdá až tak zastaralá, poznám aj horšie   😉
  Pozdravujem kolegyňku.

 2. Bibiána píše:

  Pozrela som si to celé a vôbec ma to nenudialo. Viem si predstaviť, že keď si to pozrie nejaký učiteľ, ktorý doteraz nepoužíval IKT na hodinách, tak si to takto bude vedieť veľmi dobre predstaviť. A to podstatné: žiaci sa na hodine nielen učia nové vedomosti, ale hlavne sa učia, ako si zistiť akékoľvek informácie na internete. Budem vás neďalej sledovať a hlavne odporúčať ďalším.
   

 3. Eva píše:

  Vďaka za ukážku. Je to dobre spracované. Učím tiež štvrtákov a pracujem podobne.Dúfam, že je nás viac. Držím palce a podporujem vašu iniciatívu!

 4. Júlia píše:

  Pekne a zaujímavo pripravená hodina. Výhodu vidím v tom, že pri pomenovaní nejakého miesta alebo ukázaní oblasti na mape nezostane žiak len pri slovom opise, ale priamo s využitím internetu si vyhľadá zaujímavosť (kaštieľ, jaskyňu, vodopád, …. ), čo mu pomôže ľahšie si osvojiť poznatky a podnecuje ho k aktívnemu vyhľadávaniu ďalších  zaujímavostí – myslím si, že tento nápad sa dá pekne použiť , budem Vás tiež odporúčať ďalej. Držím Vám palce 🙂

 5. Marta píše:

  Určite si túto ukážku rozoberieme na stretnutí Klubu, a nielen preto, že máme členov aj učiteľov z 1. stupňa ZŠ. Ukážka je krásny príklad pre neveriacich, ako sa to dá s IKT všetko stihnuť za vyučovaciu hodinu, aj za takýchto podmienok, aké sme na videu videli. Potvrdzuje sa to, že všetko je o učiteľovi!  Pozdravujem kolegynku, cením si jej odvahu, a pozdravte aj vašich žiačikov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s