Notebooky pre triedy

Posted: 9. júna 2008 in Notebook pre každého (žiaka)

 

Napadla ma myšlienka, ako možno začať „stavať základy školy budúcnosti“ na projekte Notebooky pre každého žiaka.

Využil som možnosť zapožičať notebooky mojich detí do iných tried. Vyučujúci si mohli odskúšať výhody tohto spôsobu výučby. Predovšetkým mi však išlo o žiakov. V priebehu dvoch dní vyskúšali, aké výhody ponúka tento systém výučby a domácej prípravy cez vlastný notebook.

Zatiaľ sa týmto systémom odučili dve hodiny a to SJ u ôsmakov a PR u siedmakov. Žiaci ich najskôr používali na vyučovaní. Potom, ako sme im oznámili, že si ich môžu zobrať aj domov, netajili svoje pocity a očarenie. Z krátkej ankety videa  Hodina prírodovedy (čoskoro pribudne) vyplývajú len samé pozitíva.

U nás na škole je v tomto ťažko pokračovať, keďže notebooky patria druhákom a tí sa ich vzdávajú neradi. Práve preto musíme porozmýšľať o systéme, ktorý by fungoval nie len u nás, ale aj na iných školách.

Zdá sa byť jednoduchý: Napísať úspešný projekt J a zakúpiť pre školu cca 26 notebookov, dostupných  v hodnote do 12 000 Sk. V zborovni sa medzi učiteľmi zavedie systém rezervácie si notebookov vždy na dva dni. Vyučujúci si pripraví  vhodnú výučbu s tým, že do nej zakomponuje domácu prípravu s využitím notebooku. Deti ho na druhý deň odovzdajú aj s napr. referátom. Potom bude na rade ďalšia trieda…

Zdá sa to byť chaotické a nepraktické. Myslím, že je to prvý krok. Postupne samotní učitelia zistia výhody, no predovšetkým žiaci. Časom sa zavedie systém splátkového kalendára, kedy prvák pri vstupe do školy dostane na lavicu Šlabikár spolu s notebookom, ten sa môže rozrátať na viacero splátok. Je to len čisto moja špekulácia, ktorá ma napadla po praktických skúsenostiach s notebookmi v spomínaných triedach. Možno to bude časom skutočnosť.  Stačí začať vážne uvažovať nad projektom  Notebooky pre  triedy…

Reklamy
Komentáre
  1. Roman Baranovic píše:

    treba niekde začať a toto je určite krok správnym smerom. potom rodičia uvidia, že to má zmysel a mozno ten notebook kúpia aj sami.

  2. Eva píše:

    Dobrý nápad.Podobne sme navrhovali obnoviť žiacke lavice, ale… Dúfam, že ďalšie generácie budú prístupnejšie takýmto riešeniam.

  3. Martina píše:

    Nie Peter, nie je to až také chaotické. Naozaj jednoducho treba začať. Isto s tým budú aj problémy ale všetko sa časom vyrieši. Čakať, že nám niekto zhora niečo dá bez našej snahy je márne… Chce to pár projektov a máme niečo na začiatok. A rodičia si pri tej cene rozmyslia, či dieťa po nejakom čase bude musieť notebook vrátiť, alebo ho bude mať ďalej k dispozícii a bude ho využívať na svoje vzdelávanie. Jediné, čo ma trápi je, že keď moji tmavší žiaci dokážu spáliť učebnice či pracovné zošity, na aký účel im poslúžia notebooky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s