Dokumentárny film o Orave

Posted: 11. januára 2009 in Notebook pre každého (žiaka)

Dokumentárny film o Orave je na svete. Na podnet našej pani zástupkyne Mgr. Ragalovej Evy sme s mojou triedou 3.A natočili dokument, ktorý navezuje na film o Trstenej, ten sme točili s mojou bývalou triedou r. 2005 4.B: Všade dobre, doma najkrajšie. Už som sa o ňom zmienil v niektorom z mojich blogov. Jeho druhé pokračovanie je po štyroch rokoch. Scénaristka E. Ragalová sa zamerala na Oravu a jej hlavné kultúrne pamiatky.
     Tento dokument trvá 48 minút a je dokonalým didaktickým materiálom na hodinu Vlastivedy pre 1. stupeň ZŠ. Deti cestujú po ORAVE s Myšiakom, ktorý ich sprevádza. Načitaný synchrón je po obsahovej stránke podložený odborným textom. Myšiak hravou formou sprevádza deti a navzájom sa dopĺňajú.
      Film začína úvodom v triede, na hodine Vlastivedy, kde deti preberajú  rodné mesto. Trstená  Následne pričarujú do triedy Myšiaka a vydávajú sa spoločne na cesty po ORAVE. Film ponúka didakticky spracovaný materiál na tému: ORAVSKÝ HRAD, MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY, GALÉRIA MÁRIE MEDVECKEJ, DREVENÝ KOSTOLÍK- unikát na Slovesnku, SLANICKÝ OSTROV- plavba po Oravskej priehrade na jachte, referáty detí o Jasenovej- Martin Kukučín, Oravská Jasenica- úvraťová železnička, Oravská Lesná- jódové pramene, gajdy, Klín- 10m socha Krista. Všetko zmapované v cca 10 minútových filmových sekvenciách.
    Deti pri práci skvele využívali svoje notebooky, kde si ukladali fotografie, poznámky, čerpali informácie z internetu. a doma spracúvali do seminárok. To všetko zúročili v PowerPoint prezentáciách, ktoré predstavili aj Myšiakovi.  Samotný film sme natáčali dva mesiace. Deti získali skvelé vedomosti priamo z terénu a zažili niečo, čo sa písať na blog nedá.
     Región Orava, kultúrne pamiatky…,  sú zaradené aj do učebných osnov. Ak by mali niektoré oravské, alebo iné školy záujem o toto DVD (žívú encyklopédiu ORAVY), môžete si ho u nás zakúpiť za  20 EUR. Zisk z predsaja ide samozrejme pre potreby školy Žmurknutie. Na internet som síce zavesil celý film, ale na vyučovaní nie je využieľný pre jeho malú kvalitu a celkovú rýchlosť prehrávania.

Námet a scénar: Mgr. Ragalová Eva

Réžia a strih: Mgr. Pallo Peter

Myšiak: Mgr. Ragala Martin

Herci: žiaci 3.A

Prajem vám príjemné sledovanie, onedlho pribudne aj zostrih z natáčania bude to poriadna komédia samé tzv. nepodarky z dialógov…

 

     http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=2790258&server=vimeo.com&show_title=1&show_byline=1&show_portrait=0&color=&fullscreen=1

Všade pekne, doma najkrajšie from Peter Pallo on Vimeo.

Reklamy
Komentáre
  1. Jana píše:

    Tak tomuto ja hovorím ideálne využitie ITK vo vyučovaní. Som zvedavá, koľko budete mať záujemcov o video. A Peťo ešte jedna otázka. Vieš koľko hodín má jeden deň a koľko vyučovacích hodín má tvoja trieda? Lebo ja mám podľa výsledkov Vašej spoločnej práce pocit, akoby to bolo dvakrát toľko, ako ich je naozaj. A keďže deň má len 24 hodín, vyplýva mi z toho jediné, že všetok čas, ktorý tomu venujete je rozumne a efektívne využitý. Ste pre nás inšpiráciou.

  2. Anka píše:

    Po takomto spôsobe spoznávania rodnej krajiny sa nestratí na Orave žiaden tretiak. A myslím, že nielen na Orave. Takto nejako si predstavujem vyučovanie vlastivedy. Urobili ste kus kvalitnej práce.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s