Blokovať, či neblokovať žiakom internetové stránky

Posted: 6. decembra 2009 in Notebook pre každého (žiaka)
S menšou skupinkou žiakov (štyria 2x CH a 2x D) som musel tento týždeň riešiť návštevnosť "nežiadúcich stránok" a pozeranie nevhodných videí. Našťastie nešlo o videá so sexuálnou tematikou, viac menej sa deti "zabávali" na stránkach youtube a pozerali si videá typu Diablo… Proste hrubo porušili naše pravidlá a dokonca v škole cez prestávku.
Prišiel som na to priebežným sondovaním ich hisórie. Samozrejem som to riešil a použil veľmi tvrde opatrenia.
Z vyjadrenia jedného z rodičov nešlo o niečo hrozné, no z mojej strany som to bral opačne a vyviedol som ho z omylu. Mal som s rodičmi mimoriadne stretnutie a spolu so žiakmi sme debatovali o hrozbe internetu a  o pozitívnemu postoju k tejto realite. Samotným žiakom došlo čoho sa dopustili a veru im to bolo ľúto, tiekli potoky sĺz. Youtube používame bežne, je tam mnoho pozitívneho, didaktického, dokonca tam majú viac ako 100 svojich videí. Je potrebné rozlišovať medzi dobrom a zlom. Majú už 10 rokov a musia si uvedomiť, če je pre nich vhodné.
 
Bola položená otázka:  Prečo nemajú zablokovaný prístup na tieto stránky a do akej miery vôbec majú povolenia návštevnosti.
V podstate som si obhájil svoj názor, že nemá význam obmedzovať prístup na stránky typu youtube… Používam tradičný Smart Security, Deti systémom – Zablokujem ti nebezpečnú stránku-nevychovám. A či ich ochránim? Možno na chvíľu. Ak proste chcú, môžu navštíviť internetovú kaviareň, kamaráta, svoj mobil a k nežiadúcim zdrojom sa dostanú tak či tak. Môj názor je, že neobmedzovať, ale vychovávať, diskutovať o probléme. Ukázať im čo je zlé, čo ich ohrozuje a nič im nedá. Preto ja osobne neriešim blokovanie stránok, okrem pornogrfických majú prístup všade.
Na jednej strane som rád, že sa táto negatívna sizuácia stala. Prakticky sme si ukázali následky ich počinania. Dievčatá z vyjadrenia rodičov mali z tých videí dve noci problém so zaspávaním, na WC museli chodiť s nimi rodičia… Áno kruté, ale veľmi výchovné. V živote budú riešiť a rozhodovať takéto situácie bežne. Je na ich pevnej vôli, čo si vyberú no a ja ich vediem k tej správnej ceste a moji kolegovia, rodičia… budú v tom pokračovať, kým sa žiaci nevyformují sami.
Reklamy
Komentáre
  1. Portal píše:

    no, dobra debata. som cakal, kedy sa nieco podobne stane. nuz, spravna odpoved asi neexistuje. co by mozno stalo za to, je zacat pouzivat opendns (www.opendns.com) co je taky medzi stupen. blokovanie stranok sa tam deje na urovni dns servera. vyskusaj a daj vediet co a ako.

  2. Anna stein píše:

    "Proste hrubo porušili naše pravidlá a dokonca v škole cez prestávku. Prišiel som na to priebežným sondovaním ich hisórie." Určite si zvolil dobrý výchovný moment. "Nežiaduce stránky" sú a budú lákadlom pre všetkých žiakov, študentov, pracovníkov, zamestnancov. Zablokovať? Omyl, vždy sa dá blokácia obísť. V spolupráci s rodičmi im treba vštepovať efektívne využívanie internetu, obmedzovať čas strávený za PC. V škole a práci sa sústrediť na pracovné úlohy, neodpútavať pozornosť neefektívnymi "nežiaducimi stránkami". Ak deti, študenti, zamestnanci toto nepochopia, tak potom "zacat pouzivat opendns (www.opendns.com) co je taky medzi stupen. blokovanie stranok sa tam deje na urovni dns servera."

  3. andrea píše:

    pekne fotki, ciao.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s