Čože? V materskej škole IKT? Nepreháňate to?

Posted: 10. decembra 2011 in Iné, IT zošit PDA, Videoučebnica IKT v praxi ucitela

       Do diskusie sa často dostáva téma: IKT v materských školách… Verejnosť si kladie otázky typu: „Sú na to tie maličké deti zrelé?“ „Je vhodné začať už v tomto útlom veku?“ „Majú sa deti v škôlke učiť, alebo sa len hrať?“
       Mám doma tri deti z toho najstaršia dcéra je už prváčka. Moje dvojčatá majú štyri roky a sú pre mňa adekvátnou vzorkou. Z môjho pohľadu sa dostávajú deti moderného tisícročia prirodzenou cestou do kontaktu s IKT. Čim dlhšie to budeme popierať tým dlhšie sa my dospelí stotožníme s realitou, že informačné technológie a dispozície s nimi narábať sú dnešným deťom dané už od ich narodenia, ako prirodzenosť sať materské mlieko. Pamätám si keď neraz pri mojej práci som musel hojdať svoje dvojčatá a zároveň pracovať na PC, aby som čo to stihol porobiť. Matky sa vďaka našej „sociálnej politike“ spájajú s ocinami cez konferenčné hovory a ukazujú im svoje ratolesti do webkamery, aby aspoň touto cestou mohli byť ako tak v kontakte a  komunikovať. Takže klásť si otázky spomenuté v mojom úvode je myslím už neopodstatnené.

Skôr by som sa pozastavil pri otázke: „Majú sa deti v predškolskom veku vzdelávať, alebo len hrať….“

      Moja odpoveď znie:  „Cez hru sa zároveň vzdelávať“. Myslím si, že  primerané zavádzanie  IKT do škôlok uľahčí edukačný proces. Vďaka IKT,  motivujúcim softvérom, inovatívnym moderným metódam sa abstraktné vnímanie hladko pretransformuje do podoby konkrétneho vnímania cez zážitkové učenie.

Video škôlkárov pri IT tabuli…

Ako sa dostať k IT zošitu

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s