Partners in Learning Global Forum Praha

Posted: 3. decembra 2012 in Iné, Projektové vyučovanie

Fotoalbum

V rámci iniciatívy Partneri vo vzdelávaní spoločnosť Microsoft organizuje po celom svete desiatky podujatí, ktoré sú miestom pre výmenu skúseností inovatívnych učiteľov. Ich vyvrcholením bolo celosvetové stretnutie Microsoft Partners in Learning Global Forum, ktoré sa tento rok konalo v Prahe. Globálne fórum iniciatívy Partneri vo vzdelávaní sústreďuje na jednom mieste tie najlepšie projekty a myšlienky inovatívnych učiteľov z celého sveta. Tento rok sa ho v Prahe, pod mottom Na vašich nápadoch záleží, zúčastnilo viac ako 500 pedagógov z 80 krajín (USA, Afrika, India, Austrália, Singapur, Libanon, Egypt, Mauritius, Pakistan, Slovensko…).

Účastníci svetového podujatia boli vybraní z celkového počtu viac ako 250 000 učiteľov, ktorí odprezentovali svoje idey v rámci stretnutí na regionálnej úrovni. Z ich projektov bolo vybraných finálnych 18, ktoré získali ocenenie Innovative Educator Awards.

Slovensko na svetovom fóre reprezentovali učitelia Lucia Kortmanová zo Základnej školy v Dlhej nad Oravou a Peter Pallo zo základnej školy R. Dilonga v Trstenej s projektom Používaj, ale neznič, ktorého cieľom je povzbudiť ekologické zmýšľanie žiakov. Tí, v rámci projektu analyzovali život na zemi v minulosti a teraz.

Počas niekoľkodňového stretnutia učitelia prezentovali svoje projekty a zároveň obohatili svoje vedomosti o ďalšie inovatívne myšlienky a zdieľali svoje nápady na pracovných workshopoch.

Lucia Kortmanová a Peter Pallo: „Mali sme po prvý krát možnosť zúčastniť sa takéhoto celosvetového podujatia pre učiteľov a sme nadšení. Získali sme množstvo podnetov pre našu prácu v triede a pozitívnu energiu od ostatných kolegov zo sveta, z ktorej budeme ešte dlho čerpať. Je dobré vidieť, že aj ostatní učitelia bojujú s rôznymi prekážkami v budovaní moderného vzdelávania pre našich žiakov. Inšpirovali sme sa ako tieto prekážky prekonávať a nestrácať entuziazmus pre naše povolanie.“

Pedagógovia predviedli svoju inovatívnu učiteľskú prax prostredníctvom virtuálnej prehliadky triedy a praktickou ukážkou projektového vyučovania. Absolvovali rozhovory s porotcami, kde učitelia popisovali priebeh ich inovatívneho prístupu k študentom, ktorým zároveň riešia dôležité kompetencie 21. storočia ako je napríklad spolupráca, kritické myslenie a sociálna zodpovednosť s využitím efektívnych a pútavých technologických nástrojov.

„Je skvelé, že sa aj naši učitelia môžu zúčastňovať takýchto kvalitných podujatí, ktoré sú plné nadšených a šikovných ľudí a skvelých nápadov, ako zmeniť naše tradičné školy na miesta, ktoré budú mať naši študenti radi. Na miesta, kde ich učiteľ nebude len zdrojom vedomostí a informácií, ale bude ich mentorom, ktorý ich naučí tieto informácie spracovať, vyhodnocovať a využiť v prospech svoj ako aj celej komunity,“ povedala manažérka lokálneho slovenského programu Partneri vo vzdelávaní Paula Kozubíková Okániková.

Sprievodným podujatím fóra bolo aj prvé osobné pracovné stretnutie riaditeľov a manažérov inovatívnych škôl, ktoré spoločnosť Microsoft pre tento rok vybrala do špeciálneho globálneho programu Innovative Schools Program. Bezplatný prístup ku najlepším svetovým odborníkom pre oblasť školstva a možnosť získať cenné poznatky pre ďalší rozvoj a napredovanie získa 60 tzv. „Pathfinder“ škôl. Do programu sa pre tento rok úspešne dostalo aj Súkromné bilingválne gymnázium zo Spišskej Teplice.

V rámci fóra spoločnosť Microsoft navyše oznámila predĺženie jej záväzku investovať do programu Partneri vo vzdelávaní. Počas najbližších 5 rokov plánuje program podporiť sumou 250 miliónov dolárov. Za 15 rokov táto suma tak bude predstavovať viac ako 750 miliónov dolárov.

Fotoalbum

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s